HODAJTE KAO PINGVIN Ovih 5 saveta može vas spasiti da se ne „polomite“ dok hodate po klizavoj ulici: Jednu stvar nikako ne radite

Ispod snega na trotoarima i u neočišćenim ulicama, krije se izuzetno klizava i opasna ledena ploča. Mnogim građanima se dešavalo da plate ceh i završe na ortopediji. Međutim, da biste biste predupredili slične situacije predlažemo vam pet spasonosnih saveta.

Iako će mnogima zazvučati smešno, ali jedno od najvažnijih pravila je da hodate kao pingvin, ali i da svoju obuću prilagodite uslovima na putu.

1. Nikako patike i cipele na štiklu

Ne izlazite nikako napolje u patikama, cipelama na štiklu, obući sa plastičnim đonom, kao i onoj bez barem malih krampona.

2. Gegajte se kao pingvini

Nije šala – hodajte kao pingvini. Umesto da kao u normalnim situacijama svu težinu podjednako raspoređujete na obe noge, koračajte polako, a težinu usmeravajte na nogu koja se nalazi ispred. Naravno, pravite više sitnijih koraka, držeći noge blizu zemlje.

3. Neka vam ruke uvek budu slobodne

Oslobodite ruke. Nikako ih ne držite u džepovima, već bi morale da budu slobodne radi balansa, ali i eventualnog boljeg dočeka o zemlju. Po mogućstvu ne nosite silne kese u rukama.

4. Navucite čarape preko cipela

Jedan od trikova za smanjenje klizanja na ulicama je – čarapa. Nju bi trebalo navući preko cipela pošto ona poprilično sprečava klizanje. Deluje možda šašavo, ali može da pomogne.

5. Izbegavajte bele trake na pešačkom prelazu

Kada prelazite preko ulice na pešačkom prelazu, nikako nemojte da stajete na same bele linije jer su ove trake veoma klizave i opasne. Ovo može da bude opasno i po bicikliste i motocikliste.

Kako voziti po ledu i kako preživeti u zavejanom automobilu
Sneg koji od juče pada stvara probleme vozačima širom Srbije, koji se bore sa snežnim nanosima, klizavim kolovozima, odronima, ali i velikim gužvama, a RHMZ se rano jutros oglasio sa najnovijim hitnim upozorenjem zbog povećanja količine snega.

U takvim vremenskim uslovima, uvek je najsigurnije garažirati vozilo i ne kretati na put, ali ukoliko to ipak činite, važno je znati kako se ponašati tokom vožnje, ukoliko vas zadesi poledica na putu ili ako vas negde susretne snežna vejavica, zaveje i zaglavi.

Na poledici najvažniji ljudski faktor

Zbog snežnih padavina i klizavih kolovoza, MUP apeluje na sve vozače da voze sa posebnom pažnjom.

Kako je RHMZ najavio tokom večeri sneg će večeras preći u kišu, a to može do opasne poledice na kolovozima. Tada, kako objašnjavaju saobraćajni stručnjaci, nastaju uslovi kada su od slabe pomoći i zimske gume, a ni pogon na sva četiri točka, uprkos uvreženom mišljenju, nije od pomoći, ukoliko ne znate pravilno da vozite u ovakvim uslovima.

Naime, kada se na putu nalazi led, postoji izuzetno malo ili najčešće ne postoji nikakvo trenje i otpor koji bi pneumatike usmeravao tamo gde želite. Pošto su, dakle, tehnički uslovi nešto na šta se ne možete osloniti, jedini način da vožnja u uslovima ledene kiše bude iole bezbedna jeste – ljudski faktor.

– Prvi i osnovni savet kada je led na kolovozu jeste da, jednostavno, ne vozite. Ako ste već na putu, osnovni saveti su da vozite sporo i budite oprezni, poštujući svu signalizaciju uz pravljenje velikog odstojanja od vozila koje se nalazi ispred vas – kratko kažu saobraćajci.

Kako kočiti na zaleđenom putu

Ako ste ipak na zaleđenom putu, korišćenje kočnica predstavlja najveći izazov. Jasmina Bončić, instruktorka vožnje iz Auto-škole “Desetka plus”, objasnila je ranije da je uslov za bezbedno kočenje procena razdaljine koja je za to potrebna.

– Nema tu preteranog kočenja, već se koči motorom u kombinaciji sa blagim pritiskanjem pedale nožne kočnice. Koči se postepeno kako bi se izbegla blokada točkova. Ako točkovi blokiraju, vozilo proklizava i gubi se kontrola. Tada treba otpustiti kočnicu, zatim postepeno zakočiti, a istovremeno kočiti motorom – preći u manji stepen prenosa, odnosno prebaciti menjač u nižu brzinu – rekla je za RTS Bončićeva.

Šta ako vas sneg zaveje i ostane zaglavljeni

Očišćenog vozila i opremljeni zimskom opremom, kao što pokazuju i ovozimski slučajevi, moguće je da ostanete zavejani i zaglavljeni u snegu. Na pitanje šta tada činiti i kako se izvući, Jasmina Bončić iz auto-škole je rekla da je najbolje rešenje pozvati šlep službu, “jer većim manevrisanjem automobil sve dublje tone”.

– Prvo treba očistiti sneg koji je zatrpao naše vozilo, zatim se ugreje automobil i onda polako imamo to lagano pokretanje vozila. Ne smemo brzo da pustimo kvačilo, ne smemo naglo da dodajemo gas jer što ga više dodajemo, sve se više ukopavamo. Ako dođe do zaglavljivanja, ja bih preporučila da je najbezbednije da pozovete šlep službu koja se bavi tim poslom i izvuče automobil – rekla je Bončićeva.

Sve najnovije informacije o snežnim padavinama u Srbiji pratite na našem blogu uživo.

Zbog snega u Beogradu veliki broju ulica je pod kolapsom, detaljnije o tome u našoj vesti. saobraćaj je na mnogim deonicama u zastoju ili potpuno obustavljen.

Kako je najavljeno nevreme se neće smirivati ni danas, jer se očekuju padavine istog ili većeg intenziteta, a snažno nevreme izazvalo je nekoliko saobraćajnih nesreća širom Srbije.

Zbog snežnih padavina i klizavih kolovoza, apeluju na sve vozače da voze sa posebnom pažnjom i pridržavaju se pravila.

Tagovi

Pročitajte još: