Novobeograđani, koliko se osećate bezbedno i da li znate ko je zadužen za red i mir u vašem kraju?

kada šetamo po svom kraju? Znate li ko je kod vas pozornik i šta je njegov zadatak?

Milisav Ašćerić se u policiji zaposlio 1992. Njegov rejon je i danas Bežanijska kosa, ali pre 30 godina poznavao je sve stanare, a danas to, kaže, nije moguće.

„Ovo naselje u ovom obliku tada nije postojalo, ovde je dosta bilo vinograda. Naselje je bilo u izgradnji, narod je tek počeo da se doseljava. Upoznavali smo se i pomagali jedni drugima koliko smo mogli“, kaže policijski službenik za rad u zajednici u PI Novi Beograd Milisav Ašćerić.

Sredinom prošlog veka u svakom delu Beograda postojao je bar po jedan policajac-pozornik koji je vodio računa o lokalnoj zajednici.

Milica Bratić pamti vreme kada su se građani za pomoć da pređu ulicu ili ponesu teške kese iz prodavnice prvo obraćali policajcima na ulici, a rešavali su, kaže, i komšijske sporove i vodili računa o tome gde se deca posle časova.

„Pamtim, kako da ne, to su naše komšije koji su znali sve, sve o svakom, sve što je trebalo, a ponekad baš i što nije trebalo. Ali uglavnom su znali sve i to je bilo jako dobro“, navela je Milica Bratić.

Od 1. januara u Policijskoj upravi za grad Beograd zaposleno je novih 170 pozornika, pa ih je sada ukupno na dužnosti 230. Raspoređeni su u svim opštinama i njihov posao je da peške obilaze kraj za koji su zaduženi i da uočavaju i rešavaju probleme.

„Njihova osnovna delatnost biće suzbijanje onih tipova kriminala koji se tiču običnih građana, znači nasilnika na ulicama, droge u školama, džepnih krađa, odnosno svih onih koji remete svakodnevicu običnih građana“, rekao je komandir u PI Stari grad major Bojan Masal.

Blagoje Marković je zadužen za „red i mir“ u Železniku.

„Nadležnosti policajca u zajednici, policajca u Železniku je to da delujemo preventivno kroz razne modele, kroz razne akcije, na primer imamo projekat od vrata do vrata gde idemo od stambene zajednice do stambene zajednice, od upravnika do upravnika, od lokala do lokala i tu razgovaramo sa građanima, saslušamo njihove probleme, pokušavamo da rešimo“, istakao je Blagoje Marković, policijski službenik za rad u zajednici PI Železnik.

Ako ne mogu sami da reše problem, treba da pozovu nadležnu službu. Mnogo pre pozornika, postojali su noćni stražari – patroldžije. U decembru 1861. naš glavni grad je imao samo šest kvartova sa 2.095 kuća, a o bezbednosti je brinulo ukupno 50 patroldžija.

Izvor: rts

Tagovi

Pročitajte još: