Za to je potrebna prava mala laboratorija i znanje
Sobe sa crvenim svetlom u kojima fotografije magično nastaju na belim foto papirima prizor je koji danas možemo videti samo u starim filmovima.
Razgovarali smo sa profesorima iz Grafičke škole na Novom Beogradu. Objasnili su nam i pokazali kako se nekad izrađivala crno-bela fotografija.
Proces je bio veoma zanimljiv, a i danas ga neki umetnici koriste, ali ne samo oni, već i učenici Grafičke škole koji tako „peku zanat“.
Dok se digitalni svet nije rodio fotografije su se izrađivale analogno, a crnobela slika bila je produkt čiste hemije.
Danas je izrada fotografije brza i laka. Svako to može, a nekada je za to bila potrebna prava mala laboratorija i znanje.
Ako bismo saopštili mladima da je nekada za izradu fotografije bila potrebna mračna komora, verujem da bi nas, čast izuzecima, većina gledala „belo“.
Grafička škola u Beogradu je do sada imala veoma poseban smer na kom ste i vi mogli da naučite da razvijate crno belu fotografiju kao što se to nekada radilo.
Proces je baš jednostavan, ali u vreme kada je sve dostupno „na klik“ on deluje pomalo komplikovano, pogotovo mladim generacijama koje ne razumeju možda najbolje igru svetla i hemije, blendu, ekspoziciju…
– Da bismo napravili crnobelu fotografiju potrebno je da negativ ubacimo u aparat za izradu, proverimo format, uoštrimo i zatvorimo blendu, kao i na fotoaparatu. Sada izvadimo foto papir, koji je osetljiv na svetlost i na sebi ima fotoemulziju, pa je neophodno raditi u mračnoj srednini. Postavimo ga i osvetljavamo oređeno vreme. Za to je, otprilike, potrebno petnaestak sekundi. Onda prelazimo u drugi deo laboratorije gde se nalazi razvijač, voda i fiksir. Ovaj deo je najzanimljiviji zato što fotografija iz latentne, nevidiljive forme, postaje vidljiva i, posle 20 – 30 sekundi, ona nastaje. Posle toga se prekida razvijanje i fotografije se stavlja u fiksir na desetak sekundi, kako bi se slika na njoj zadržala. Poslednji korak je voda u kojoj ona mora da stoji dvadesetak minuta. Ako se proces tehnički odradi kako treba, fotografija može da traje sto ili više godina – obajsnio nam je profesor iz Grafičke, sa smera fotografija.
Đaci Grafičke škole uče da razvijaju analogne fotografije na prvoj godini.
– Naši đaci to rade već u prvoj godini. Oni kupuju analogne foto aparate i ovde razvijaju fotografije. Tek od druge do četvrte godine oni rade u studiju digitalne fotografije, njihovu kompjutersku obradu i odlaze na terene da snimaju pejzaže – rekao nam je profesor.
(Telegraf.rs)