Članica Gradskog veća Violeta Filip prisustvovala je danas Svečanoj akademiji povodom Dana sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu, koja je održana u Memorijalnom centru Staro sajmište.
Događaju je prisustvovao predsednik Jevrejske opštine Beograda Aron Fuks, kao i ambasadorka Nemačke u Srbiji Anke Konrad.
Violeta Filip je istakla da se danas sećamo stradalnih naroda i zajednica – Srba, Jevreja, Roma i drugih, nad kojima su nacističke okupacione vlasti u Beogradu vršile surovu odmazdu.
– Srbi i Jevreji neraskidivo su povezani istorijom uzajamnog kulturološkog razvoja, ali nažalost i zajedničkom nesrećom masovnog stradanja. Zato su naše bliske veze i uzajamno uvažavanje i razumevanje od davnina neraskidivi. Kao narod koji je svoju slobodu skupo plaćao svaki put kada nas je istorija pozvala u boj, mi dosledno baštinimo ideje antifašizma, borbe protiv antisemitizma i bilo kog oblika ideološke isključivosti. Ponosna sam na činjenicu da je Skupština grada Beograda 2014. godine donela Odluku da se 10. maj proglasi Danom sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu. Ovaj datum svake godine prigodno obeležavamo kraj Spomenika žrtvama genocida na Starom sajmišu u znak sećanja na sva stratišta kojih je u Beogradu bilo više. Jevreji su stradali ne samo pored Sajmišta, već i u Topovskim šupama na Auto-komandi, u logoru Banjica, na Ledinama, kod manastira Rakovica, u Bubanj potoku, kao i u Jabuci kod Pančeva – rekla je Violeta Filip.
Ona je podsetila da se na mestu počinjenog sistemskog genocida i velikog stradanja, danas nalazi Memorijalni centar „Staro sajmište“ koji je prošle godine, nakon obimnih radova na rekonstrukciji, otvoren za posetioce.
– U gradskom parlamentu je 2021. godine usvojena i Odluka da leva obala Save – od mosta „Gazela“ do „Brankovog mosta“- ponese naziv „Obala jasenovačkih žrtava“. Izuzetno važan činilac naše koegzistencije bila je i ostala Jevrejska opština u Beogradu. Iskustvo nas je kroz vreme učvrstilo u vrednostima na kojima se danas temelji suživot naših naroda, kao i odnosi Srbije i Izraela koji se kontinuirano unapređuju – rekla je Violeta Filip.
Prema njenim rečima, o dobrim odnosima dve države verno svedoči poseta izraelskog predsednika Ruvena Rivlina Srbiji u julu 2018. godine.
– Tom prilikom upriličena je i ceremonija imenovanja ulice u Zemunu po ocu moderne države Izrael – Teodoru Herclu, čemu su zajedno prisustvovali predsednici Izraela i Srbije. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je Jerusalim u januaru 2020. godine, povodom obeležavanja 75. godišnjice od oslobađanja zloglasnog logora „Aušvic“. Srpski predsednik bio je tada među brojnim svetskim državnicima koji su polaganjem venaca u Memorijalnom centru „Jad Vašem“ odali poštu žrtvama Holokausta – zaključila je Violeta Filip.
Predsednik Jevrejske opštine Beograd Aron Fuks je istakao da cilj današnjeg skupa obeležavanje stradanja beogradskih Jevreja.
– Komemoracije poput ove ne bi smele da postanu rutina jer bi samim tim izgubile smisao. Razmere stradanja su toliko velike da nadjačavaju proces koji je tome prethodio. Moramo pamtiti sve kroz šta su ti ljudi prošli i to nikada ne sme biti zaboravljeno – rekao je Fuks.
Prisutnima su se obratili još Jovan Elazar, predsednik „B’ nei B’ rit lože Srbija“, kao i direktorka Memorijalnog centra „Staro Sajmište“ Krinka Vidaković Petrov.