Povodom obeležavanja predstojećeg Međunarodnog dana osoba sa autizmom, u prostorijama opštinskog Centra za brigu o starima, deci i osobama sa invaliditetom održana je Tribina “Stanovanje uz podršku – Pravo i praksa”. Na tribini koju su u saradnji organizovali Beogradsko udruženje za pomoć osobama sa autizmom i opštinski Centar za brigu o starima, deci i osobama sa invaliditetom „Novi Beograd“, razmatrani su načini dostupnosti i implementacije usluge stanovanja uz podršku za osobe sa fizičkim invaliditetom, intelektualnim, mentalnim teškoćama i autizmom, kao svojevrsna pomoć i podrška u sticanju sposobnosti u oblasti neposredne brige o sebi i okruženju, kao i podsticanje učestvovanja u aktivnostima života u zajednici sa ciljem što samostalnijeg života.
Učesnike je u ime opštine Novi Beograd, pozdravila direktorka opštinskog Centra, Milka Milovanović Minić naglasivši da je tema stanovanja uz podršku dugo prisutna u dijalozima roditelja i profesionalaca kao vid usluge koju je neophodno razvijati, posebno za odrasle osobe sa autizmom.
“ Opštinski Centar je mesto susreta roditelja, stručnjaka i praktičara koji nam mogu pružiti dragocene uvide u mogućnosti i načine unapređenja podrške osobama sa autizmom i njihovim porodicama. Uz podršku opštine Novi Beograd, u narednim danima organizovaćemo izložbu likovnih radova osoba sa autizmom sa ciljem da doprinesemo kako njihovoj vidljivosti tako i boljoj komunikaciji sa lokalnom zajednicom. Važno je da svako od nas, shodno svojim nadležnosti i mogućnostima, uz dobru volju doprinese da podrška bude svrsishodnija i kvalitetnija“, poručila je Milka Milovanović Minić.
Ispred Beogradskog Udrženja osoba sa autizmom prisutne je pozdravio Srboljub Ranković, predsednik udruženja. On je istakao da je udrženje preduzelo više koraka kako bi doprinelo procesu formiranja ove usluge i da se nada da rezultati neće izostati.
„Ova usluga bi bila od ogromnog značaja za osobe sa autizmom i roditelje čiji je opravdan strah kako će se njihova deca snaći kada roditeljska podrška jednog dana izostane“, rekao je Ranković.
Na tribini su govorili i Slavica Milojević, dipl.soc.radnik, rukovodilac Odeljenja za informisanje, promociju i podršku u Republičkom Zavodu za socijalnu zaštitu, Marina Kurilj, dipl.spec.pedagog, direktorka Udruženja „Na pola puta“, Katarina Tadić, master defektolog, koordinatorka usluge stanovanja uz podršku za osobe sa invaliditetom i Branko Daljević, dipl.ekonomista, član BUPOA i član radne grupe za izmenu Pravilnika o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite.
Diskusiji su prisustvovali roditelji, stručnjaci, predstavnici udruženja i predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava.