Jedan od projekata koji je najavljen u sklopu priprema za organizaciju EXPO 2027 u Beogradu je i izgradnja Prirodnjačkog muzeja i akvarijuma, pa je tim povodom izrađen urbanistički projekat za čitav park Ušće u okviru koga su inače planirani novi sadržaji. Za potrebe ovog projekta u budžetu su već namenjena sredstva od gotovo 90 miliona evra, a njegova realizacija planirana je za 2026. godinu. Pored pozicioniranja objekata budućih ustanova kulture (Prirodnjački muzej i Muzej umetnosti 21. veka), urbanistički projekat u obuhvatu ima prostor od preko 90 hektara, uključujući razradu pešačkih i kolskih komunikacija, novog vidikovca, infopunkta i javnih toaleta, a osnovu za izradu projekta činilo je pobedničko rešenje sa sprovedenog urbanističko-arhitektonskog konkursa iz 2024. godine.
U najvecem delu ovaj urbanistički projekat radi se za potrebe novog muzeja, tako da javni prostor zadržava postojeće stanje uz neke manje izmene i unapređenja. Postojeće široko šetalište koje prolazi kroz Park prijateljstva unapredjuje se u „Glavnu aleju“ koja će činiti prepoznatljivu osu od Muzeja savremene umetnosti do hotela „Jugoslavija“. Nova „Glavna aleja” je paralelna sa Bulevarom Nikole Tesle i duž ove ose nalaziće se svi planirani sadržaji.
Novi objekti Muzeja i akvarijuma nalaziće se u zapadnom delu parka, gde bi se Prirodnjački muzej nalazio prekoputa Palate Srbija, a objekat Akvarijuma na samom kraju ose uz nekadašnji hotel „Jugoslavija”. Oba arhitektonska rešenja podrazumevaju delimično ukopane objekte, što autori objašnjavaju željom da se postigne što bolja vizuelna integracija sa okolinom, ali i sa ciljem da se što manje utiče na postojeće zelenilo. Pozicija Muzeja umetnosti 21. veka predviđena je između Muzeja savremene umetnosti i Bulevara Nikole Tesle u zoni Glavne aleje, a njeno oblikovanje i uređenje neposrednog okruženja, biće predmet posebnog projektno-arhitektonskog konkursa.
Zanimljivo je da se projektom zadržava problematična žicčra od Kalemegdana do Ušća, ali planira i izgradnju masivne konstrukcije koja treba da pešački poveže park sa Brankovim mostom i novim vidikovcem iznad reke. Kod Brankovog mosta „Glavna aleja” se uzdiže spiralnom rampom i povezuje sa Brankovim mostom, a odatle će se izdvajati i poseban pešački krak koji vodi do vidikovca. Staza koja će od spiralne rampe voditi ka vidikovcu takođe je izdignuta na visinu od 4 metra, prati trasu Glavne aleje, zatim se uz ulicu Ušće prostire ka samom ušću Save u Dunav, gde prodire u akvatoriju formirajući platformu vidikovca.
U okviru parka Ušće planirana je i jedna privremena atrakcija, koja je u plan uvedena inicijativom preduzeća „EXPO 2027“. Radi se o postavljanju platforme za poletanje balona sa vrelim vazduhom za panoramsko razgledanje Beograda. Lokacija zone privremenog sadržaja nalazi se u središnjem delu parkovskog prostora, severno od Brankovog mosta i neposredno uz trasu gondole. Panoramski balon je predviđen kao stacionaran i privezan, a posetiocima će biti omogućen vertikalan let na visine do 150 metara.
Autore urbanističkog projekta čini tim iz biroa MitArh, na čelu sa akademikom Branislavom Mitrovićem, a u prilogu pogledajte 3D prikaze planiranih sadržaja u parku Ušće.