Zamisao je da se čelični luk zajedno sa fragmentima bočnih raspona integriše u kompoziciju reustauriranog kompleksa Staro Sajmište duž ose glavnog spomenika.
Icarus, zajednica urbanih aktivista sastavljena od oko tri stotine ruskih arhitekata i dizajnera koji trenutno deluju u Beogradu, ponudila je domaćoj javnosti zanimljivo rešenje problema koji već godinama tišti srpsku prestonicu, predstavivši nedavno projekat Half-Bridge of Memories – Program revitalizacije prostora Starog Sajmišta kao mesta sećanja kroz nasleđe Savskog mosta.
Na čelu osmočlanog tima koji stoji iza ove ideje nalazi se arhitekta Vitalij Sadnjikov iz firme RBTS, a predloženi koncept, kako je objašnjeno, podrazumeva očuvanje Starog savskog železničkog mosta kao integralnog dela spomen-područja posvećenog žrtvama holokausta, genocida nad Srbima i Romima i zločinima nad protivnicima okupatora tokom Drugog svetskog rata.
Čelični luk integrisan u kompoziciju kompleksa
Zamisao je da se čelični luk mosta zajedno sa fragmentima bočnih raspona integriše u kompoziciju reustauriranog kompleksa logora Staro Sajmište duž ose glavnog spomenika.
„Pored funkcije memorijala i muzeja, Staro Sajmište poseduje evidentni potencijal da ostvari funkciju istraživačko-obrazovnog centra u oblasti humanitarnih istraživanja sa stalnim programom događaja“ – kažu iz Icarusa.
Most, sačuvan u fragmentima, pretvoriće se u polumost, nedovršenu strukturu veze dve obale koji se prekida iznad reke.
Kako je predloženo, očuvani paviljoni Starog Sajmišta i njegovog prostranog partera mogu postati domaćini ne samo izložbama, već i tematskim filmskim i pozorišnim festivalima.
Most, sačuvan u fragmentima, pretvoriće se u polumost, nedovršenu strukturu veze dve obale koji se prekida iznad reke, u čijoj će se očuvanoj prepoznatljivoj konstrukciji nalaziti stakleni prolaz koji se prelama preko reke.
39.000 zvona koje njiše vetar
Prema rečima autora, ova kompozicija treba da pruži emotivni doživljaj nedostižnosti grada sa druge strane Save „kao simbola slobode za one koji su pali u okove logora“.
„Eho sećanja nadglasan je hukom tramvaja, a predložena kompozicija kreira prostor tolerancije“ – ističu iz Icarusa za naš portal.
Deo projekta je i kompozicija sastavljena od 39.000 zvona koje njiše vetar, čime se aludira na broj žrtava stradalih u logoru smrti na levoj obali Save.
Autorski tim
Autorski tim koji potpisuje rešenje polumosta čine: Vitaly Stadnikov, Alexander Erman, Nikita Sergienko, Elvira Ibragimova, Ilya Ivanov, Kristina Razumova, Oleg Raspopov i Olga Roset.