Srbija se nalazi u glavnom delu sezone cvetanja ambrozije, kada ova „agresivna“ biljka emituje velike količine polena u vazduh.
Alergični su prve simptome počeli da osećaju, kako kažu, još pre dve nedelje, međutim, situacija je sada ušla u crveno, što potvrđuju i merne stanice.
Prema sajtu xEco, najalarmantinija situacija trenutno je na Novom Beogradu gde je koncentracija polena vrlo visoka. Nešto manja je u drugim gradovima i opštinama, ali su i oni ipak u crvenom!
S obzirom na to da je došao je avgust, a sa njim i cvetanje korosvkih biljaka koje će trajati sve do kraja septembra, ovaj period će karakterisati višednevna visoka koncentracija polena u vazduhu, među kojima je kao najsnažniji alergen, ruderalna korovska invazivna biljna vrsta, čuvena ambrozija, ističu za Telegraf iz Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju.
Iz Zavoda objašnjavaju da, na teritoriji Republike Srbije, Agencija za zaštitu životne sredine sprovodi monitoring kvaliteta aeroalergenog polena na 29 mernih mesta, u cilju utvrđivanja kvaliteta vazduha životne sredine i stepena prisutnosti aeroalergenog polena. Dobijeni podaci i analiza se koristi za praćenje prostorne i vremenske dinamike polena, praćenja trendova i prognozu radi preduzimanja odgovarajućih mera za zaštitu i očuvanje zdravlja ljudi i unapređenje životne sredine.
Novi problem – kopriva
Iako se svi plaše ambrozije, ova korovska biljka trenutno zadaje najveće probleme.– Podaci dobijeni merenjem prisustva i koncentracije polena ambrozije sa 29 mernih mesta na teritoriji republike Srbije ukazuju da se u vazduhu nalaze umereno visoke koncentracije polena ambrozije koje kod alergičnih osoba mogu izazvati alergijsku reakciju, ali i prisustvo visokih koncentracija polena koprive koja je takođe snažan alergen, a što predstavlja trend koji je uočen zadnjih godina – otkrivaju iz Zavoda.
Iz Zavoda apeluju na vlasnike i korisnike obrađenog i neobrađenog poljoprivrednog zemljišta, kao i javna preduzeća koja održavaju površine pored puteva i pruga, upravljaju vodotokovima i kanalima, parkovima, grobljimai drugim zelenim površinama, da preduzimaju mere na suzbijanju korovske biljke ambrozije, u skladu sa Uredbom o merama za suzbijanje i uništavanje korovske biljke ambrozije iz 2006. godine.
– Ambrozija ima negativan uticaj na zdravlje ljudi. Imajući u vidu invazivni karakter ove vrste (brzo se širi, dobar kompetitor) visok reproduktivni potencijal, visoku klijavost semena preko 60%, dugovečnost semena živi do 40 godina, kao i višedecenijsko prisustvo ove biljke na teritoriji Republike Srbije, čime su stvorene značajne rezerve semena u zemljištu, ona predstavlja i predstavljaće dugoročni problem, u čije rešavanje moraju biti uključene sve relevantne državne institucije, društveni i privredni subjekti kao i svaki pojedinac na svom imanju, okućnici, dvorištu – zaključuju u Zavodu.