Potonuće splavova „Medžik“ pre nekoliko dana i „Kartel“ pred Novu godinu ponovo je otvorilo pitanje bezbednosti i poštovanja pravila u postavljanju plutajućih objekata. Iako je u poslednjih pet-šest godina više od deset splavova nestalo u vodi ili se zapalilo, na sreću ljudskih žrtava nije bilo.
Grad je odlučan u nameri da se uvede red u postavljanju objekata u priobalju, pa su preduzeti prvi konkretni koraci i uklonjeno je 39 nelegalno postavljenih splavova.
Prema nekim nezvaničnim procenama, na beogradskim rekama postoji između 2.000 i 3.000 splavova i kućica na vodi, od kojih oko 30 odsto nema dozvolu. Hronologija beleži da je za doček srpske Nove godine 2017. došlo do sudara splavova „Akapulko“ i „Amfora“, a iste godine je požar izbio na „Šrafu“, „Džokeru“ i „Fristajleru“. Godinu kasnije potonula je „Pijana lađa“ nedaleko od Brankovog mosta, a 2020. godine požar je zahvatio „River“ i „Cunami“.
Obilazeći Savsko šetalište, početkom decembra, Aleksandar Šapić, predsednik Privremenog organa Beograda, najavio je da će do kraja januara biti potpisani ugovori sa vlasnicima koji su izlicitirali najvišu cenu.
– Pre dva meseca sam bio ovde i tada sam najavio da krećemo u intenzivno uklanjanje splavova ili plutajućih objekata. Od tada smo ih uklonili 39, a sklonićemo još 35 – rekao je Šapić. – Projekat uređenja čitavog šetališta je završen, biće postavljeno 28 splavova na mestima koja su izlicitirana sa svim priključcima za vodu i struju, svim standardima koje treba da ispunjavaju, prečišćivačima otpadnih voda, kao i da se napravi standardizacija čitavog ovog poteza.
Šapić je podsetio da je pre dvadesetak dana urađena i licitacija za drugi deo obale od Brankovog mosta ka Dunavu.
– Tamo ćemo sve da očistimo od Brankovog mosta do Ušća, a splavovi će se nalaziti preko puta Ratnog ostrva – naveo je on. Tamo će postojati mogućnost da držite noćni klub i diskoteku, ali koji će biti propisno izolovani.