Mesto za „večni počinak” u Bloku 51 počeće da radi kada se završi promena osnivačkog akta „Pogrebnih usluga” koje će preuzeti sahranjivanje. – Pravila nalik onim na počivalištima za ljude
Groblje za kućne ljubimce u Bloku 51 na Novom Beogradu je završeno, ali i dalje nije otvoreno pa vlasnici najvernije četvoronožne saputnike – pse i mace sahranjuju u šumama, po obodima parkova, u dvorištima… U toku je, kako su rekli u Javnom komunalnom preduzeću „Pogrebne usluge”, izmena osnivačkog akta preduzeća u koji bi trebalo da se uključi komunalna delatnost – sahranjivanje kućnih ljubimaca.
– U decembru prošle godine Privremeni organ grada Beograda usvojio je i Odluku o sahranjivanju kućnih ljubimaca. U toku je postupak preuzimanja objekta. U okviru ove odluke data je definicija ljubimaca kao životinja koje se drže radi druženja, a koje su obeležene i evidentirane na teritoriji grada, u skladu sa zakonima koji uređuju oblast veterinarstva i dobrobiti životinja. U tu grupu spadaju psi i mačke, golubovi, ukrasna živina, egzotične i divlje životinje – navode u odgovoru „Pogrebne usluge”.
Osim što će ljubimci moći da se sahranjuju na groblju, na šta se decenijama čekalo, postojaće mogućnost i da se oni kremiraju. Taj čin obavljaće se u krematorijumu za kućne ljubimce na groblju Lešće.
Groblje za kućne ljubimce završeno je u septembru. Na njemu je predviđeno 839 pojedinačnih mesta u nizu. Deo groblja nalazi se u šumi i tu će biti još 730 mesta, postoji i park sećanja (ružičnjak) gde će moći da se raspe pepeo kremiranih životinja. Na ovom groblju postoji i prostor za zajedničko sahranjivanje.
Ono što mnogi vlasnici kućnih ljubimaca moraju da znaju jeste da će se ovde primenjivati pravila slična onima koja važe i na večnim počivalištima za ljude. To znači da će svaki vlasnik pre sahrane svog ljubimca morati da ispoštuje neke stavke predviđene gradskom Odlukom o sahranjivanju kućnih ljubimaca.
Preuzimanje posmrtnih ostataka kućnih ljubimaca i urni sa pepelom vrši se posle prijema zahteva za sahranjivanje, dostave dokaza o vlasničkom statusu (kopija pasoša životinje, izvod iz registra obeleženih pasa i mačaka, kopija rešenja o odobrenju držanja divljih i egzotičnih životinja kao kućnih ljubimaca) i veterinarske potvrde o uzroku smrti kućnog ljubimca.
U odluci, između ostalog, piše da grobno mesto, odnosno mesto za smeštaj urne nadležno preduzeće daje u zakup na period od deset godina, uz mogućnost produženja, ako to zahteva vlasnik, odnosno korisnik. U slučaju da zakup istekne i korisnik ga ne produži, preduzeće ostatke kućnog ljubimca prenosi u prostor za zajedničko sahranjivanje, a njegove podatke trajno čuva. Pre svega „Pogrebe usluge” su dužne da o svemu obaveste korisnika grobnog mesta.
Vlasnik na isto grobno mesto može sahraniti i drugog kućnog ljubimca, ali odobrenje za to daje „Pogrebno”, koje vodi računa o tome koliko je vremena prošlo od prvog sahranjivanja i od veličine životinje koja je sahranjena.
Na grobnim mestima korisnici mogu postaviti spomenik maksimalne visine do 60 centimetara koji svojim ostalim dimenzijama ne prelazi okvire grobnog mesta.
Prevoz posmrtnih ostataka do groblja u Bloku 51 može da organizuje sam vlasnik, a može da za to angažuje i „Pogrebne usluge”. Ali i ovo preduzeće može da organizuje ili angažuje službu za prevoz posmrtnih ostataka uginulih kućnih ljubimaca do groblja koja će biti na raspolaganju 24 sata. Ako je angažovano preduzeće, troškovi padaju na teret vlasnika.
Odluku o ceni komunalne usluge donosi preduzeće „Pogrebne usluge”, a saglasnost daje gradonačelnik.
Zabranjeno paljenje sveća i održavanje obreda
U medijima se povela rasprava o tome da li je moguće paliti sveće na grobu kućnog ljubimca i održavati verske obrede. Da li je to u duhu verskih zajednica sa naših prostora i je li to u suprotnosti sa našim običajima. Bez obzira na različita mišljenja koja se mogu čuti, u Odluci o držanju kućnih ljubimaca piše da je na groblju za kućne ljubimce zabranjeno paljenje sveća i vršenje verskih obreda, ostavljanje hrane, hranjenje životinja, zatim ulazak na groblje van radnog vremena, boravak dece mlađe od deset godina bez pratnje odraslih, gaženje, skrnavljenje i prljanje grobnih mesta, njihovo oštećivanje.
Zabranjeno je uvođenje životinja bez povoca i kontrole vlasnika, vožnja bicikla, motocikla… Nije dozvoljeno ni postavljanje žardinjera, kamenih ploča sa slikama, kandila, kao i sađenje biljaka u rozarijumu (kasete postavljene u zemlju) i kolumbarijumu (kasete postavljene u zidu)…
Za postupanje suprotno pojedinim odredbama odluka predviđene su kazne – 150.000 dinara za „Pogrebne usluge”, 50.000 za pravna lica, 30.000 za preduzetnika i 20.000 za fizičko lice.