Projekat Beograd na vodi se širi na novobeogradsku obalu Save: U planu su škole, vrtići, dom zdravlja…

Iz­me­na­ma plan­skog do­ku­men­ta pred­vi­đe­no je ši­re­nje stam­be­no-po­slov­nog kom­plek­sa na pro­stor Be­o­grad­skog saj­ma, no­vo­be­o­grad­ski Blok 18a i deo ne­ka­da­šnjeg bro­do­gra­di­li­šta, blo­ko­ve od Ka­ra­đor­đe­ve do Te­ra­zij­ske te­ra­se…

Pla­ni­ra­ne su tri osnov­ne ško­le za ko­je je pred­vi­đe­no oko 3,94 hek­ta­ra, za pred­škol­ske usta­no­ve re­zer­vi­sa­no je oko 1,17 hek­ta­ra, par­ce­la za dom zdra­vlja je oko 3.350–10.000 kva­dra­ta, a po­vr­ši­na te usta­no­ve bi­će iz­me­đu 2.500 i 7.500 kva­dra­ta

Par­ko­vi Bri­stol, Te­ra­zij­ska te­ra­sa, Sav­ski park, deo par­ka kod „Ga­ze­le” i deo Top­či­der­skog par­ka bi­će za­dr­ža­ni, kao i Sav­ski trg, Trav­nič­ki skver, ze­le­ne po­vr­ši­ne u pri­o­ba­lju Sa­ve, broj­ni spo­me­ni­ci kul­tu­re…

Be­o­grad na vo­di, stam­be­no-po­slov­ni kom­pleks na de­snoj oba­li Sa­ve ko­ji se gra­di već de­vet go­di­na iz­me­đu Bran­ko­vog mo­sta i „Ga­ze­le”, bi­će pro­ši­ren. Nje­go­va eks­pan­zi­ja ob­u­hva­ti­će par­ce­le na Ču­ka­ri­ci, No­vom Be­o­gra­du, Sav­skom ven­cu i Sta­rom gra­du, od­no­sno ši­ri­će se na pro­stor Be­o­grad­skog saj­ma ko­ji se iz­me­šta u Sur­čin­sko po­lje, na pod­ruč­je ne­ka­da­šnjih re­zer­vo­a­ra i tan­ko­va NIS-a ko­je je deo pro­stor­ne kul­tur­no-isto­rij­ske ce­li­ne Top­či­der i u ne­po­sred­noj je bli­zi­ni spo­me­ni­ka kul­tu­re Sta­ra še­će­ra­na ko­ja je ne­dav­no pro­da­ta i za­sad ni­je ob­u­hva­će­na iz­me­na­ma Pro­stor­nog pla­na pod­ruč­ja po­seb­ne na­me­ne (PPPPN) ure­đe­nja de­la pri­o­ba­lja gra­da Be­o­gra­da – pod­ruč­je pri­o­ba­lja re­ke Sa­ve za pro­je­kat Be­o­grad na vo­di či­ji je ela­bo­rat za ra­ni jav­ni uvid pred oči­ma jav­no­sti još su­tra. Na le­voj oba­li Sa­ve u gra­ni­ca­ma pla­na ko­ji se sa­da me­nja na osno­vu od­lu­ke Vla­de Sr­bi­je do­ne­te na sed­ni­ci 5. apri­la ove go­di­ne, a na­ru­či­la ga je kom­pa­ni­ja „Be­o­grad na vo­di”, na­la­zi se Park „Re­pu­bli­ka Srp­ska” sa de­lo­vi­ma blo­ko­va 18a i 69 i deo pro­sto­ra ne­ka­da­šnjeg bro­do­gra­di­li­šta „Be­o­grad”. U na­stav­ku je pro­stor že­le­znič­kog ze­mlji­šta sa mo­stom, ko­je se tran­sfor­mi­še u par­kov­sku po­vr­ši­nu.

– Kao deo vod­nog ze­mlji­šta, u Ču­ka­rič­kom ru­kav­cu na­la­zi se ma­ri­na „Ma­li vra­nac” i uliv Top­či­der­ske re­ke. Gra­ni­com je ob­u­hva­će­na tra­sa pla­ni­ra­ne re­gu­la­ci­je Top­či­der­ske re­ke ko­ja je deo pro­stor­ne kul­tur­no-isto­rij­ske ce­li­ne Top­či­der. U ob­u­hva­tu pla­na su po­je­di­ni blo­ko­vi duž Sav­ske uli­ce, Ka­ra­đor­đe­ve i Bu­le­va­ra voj­vo­de Mi­ši­ća, pla­ni­ra­ni za objek­te jav­ne na­me­ne, sta­no­va­nje i ko­mer­ci­jal­ne sa­dr­ža­je, kao i blo­ko­vi od Ka­ra­đor­đe­ve do Te­ra­zij­ske te­ra­se – na­ve­de­no je u ela­bo­ra­tu za ra­ni jav­ni uvid či­ja je iz­me­na po­ve­re­na Ur­ba­ni­stič­kom za­vo­du Be­o­gra­da ko­ji je iz­ra­dio PPPPN Be­o­gra­da na vo­di, usvo­jen 2015, i ko­ji je bio osnov za tran­sfor­ma­ci­ju Sav­skog am­fi­te­a­tra gde su po­dig­nu­ti obla­ko­de­ri ko­ji su svo­jom vi­si­nom i po­lo­ža­jem do ne­pre­po­zna­tlji­vo­sti iz­me­ni­li ne sa­mo tu lo­ka­ci­ju, ne­go i sta­ri deo gra­da.

Ak­tu­el­nim iz­me­na­ma ob­u­hva­će­no je oko 330 hek­ta­ra, što je za 153 hek­ta­ra vi­še ne­go što je to pred­vi­đao ini­ci­jal­ni PPPPN za Be­o­grad na vo­di – 177 hek­ta­ra od ko­jih je 116 hek­ta­ra Sav­skog am­fi­te­a­tra na de­snoj oba­li Sa­ve, dok je osta­tak uklju­ču­ju­ći i deo le­ve oba­le re­ke ma­hom akva­to­ri­ja i gde ta­da ni­je pla­ni­ra­na iz­grad­nja. Na no­vim par­ce­la­ma zi­da­će se do­dat­nih bez­ma­lo mi­li­on kva­dra­ta (854.919 kva­drat­nih me­ta­ra) bu­du­ći da će ukup­na po­vr­ši­na kom­plek­sa od na­ci­o­nal­nog zna­ča­ja bi­ti oko 3,02 mi­li­o­na kva­dra­ta, ka­ko je to na­ve­de­no u ela­bo­ra­tu za ra­ni jav­ni uvid.

od­ruč­je pla­na po­de­lje­no je na 14 pro­stor­no-funk­ci­o­nal­nih ce­li­na, od­no­sno ur­ba­ni­stič­kih, od ko­jih je jed­na od naj­zna­čaj­ni­jih ce­li­na se­dam – pro­stor Be­o­grad­skog saj­ma oko či­je sud­bi­ne se me­se­ci­ma lo­me ko­plja u jav­no­sti jer je sa­mo Ha­la je­dan za­šti­će­na kao spo­me­nik kul­tu­re. Za­to je vi­še od 350 ar­hi­te­ka­ta i in­že­nje­ra raz­li­či­tih pro­fi­la pro­le­tos pot­pi­sa­lo de­kla­ra­ci­ju ko­jom zah­te­va­ju da i ha­le dva, tri i če­ti­ri bu­du pro­gla­še­ne spo­me­ni­kom kul­tu­re, a ne da se ru­še. Istog mi­šlje­nja je Iz­vr­šni od­bor SA­NU ko­ji je na­veo da „nad­le­žni or­ga­ni mo­ra­ju da pro­na­đu re­še­nje ko­jim će se sa­ču­va­ti Be­o­grad­ski sa­jam kao ar­hi­tek­ton­ska ce­li­na sa svo­jim ha­la­ma i na­me­nom ko­ja će bi­ti pri­me­re­na ne­spor­nim vred­no­sti­ma ovog zna­čaj­nog zda­nja”.

– Ima­ju­ći u vi­du iz­me­šta­nje Be­o­grad­skog saj­ma na lo­ka­ci­ju u okvi­ru pod­ruč­ja Na­ci­o­nal­nog fud­bal­skog sta­di­o­na, pla­ni­ra se pot­pu­na tran­sfor­ma­ci­ja pro­sto­ra Be­o­grad­skog saj­ma i stva­ra­nje no­vog iden­ti­te­ta pro­sto­ra kao kon­ti­nu­i­tet raz­vo­ja be­o­grad­skog pri­o­ba­lja za­po­čet pro­jek­tom Be­o­grad na vo­di.

Spo­me­nik kul­tu­re, Ha­la 1, sa no­vim kon­tek­stom do­bi­ja i no­vu funk­ci­ju kao obje­kat kul­tu­re. Za­dr­ža­va vi­sok ste­pen atrak­tiv­no­sti i sa no­vom pri­stu­pač­no­šću i pla­ni­ra­nim sa­dr­ža­ji­ma sav­skog pri­o­ba­lja i pro­me­na­de ge­ne­ri­še kon­cen­tra­ci­ju ak­tiv­no­sti i iz­gra­đe­no­sti – na­ve­de­no je u ela­bo­ra­tu za ra­ni jav­ni uvid iz­me­na PPPPN za Be­o­grad na vo­di u ko­jem nig­de ni­je iz­ri­či­to re­če­no da će sve ha­le Saj­ma osim Ha­le je­dan bi­ti po­ru­še­ne ka­ko bi se oslo­bo­dio pro­stor za no­ve stam­be­ne kva­dra­te, što ne zna­či da se to ne­će, upr­kos pro­ti­vlje­nju stru­kov­nih or­ga­ni­za­ci­ja, i do­go­di­ti.

Ur­ba­ni­stič­ke ce­li­ne pet i de­set ob­u­hva­ta­ju le­vu oba­lu re­ke Sa­ve: blok 56 u okvi­ru ko­jeg je pla­ni­ra­no oču­va­nje i una­pre­đe­nje po­sto­je­ćeg par­ka „Re­pu­bli­ka Srp­ska” i ze­le­nih po­vr­ši­na u pri­o­ba­lju, kao i pro­ši­re­nje par­ka sa ju­go­za­pad­ne stra­ne, i de­lo­ve no­vo­be­o­grad­skih blo­ko­va 18a i 69.

– Ce­li­na de­set pred­sta­vlja ti­pič­nu bra­un­fild lo­ka­ci­ju, atrak­tiv­nog po­lo­ža­ja, za­po­sed­nu­tu ne­a­de­kvat­nom pri­vred­nom ak­tiv­no­šću (šljun­ka­re, be­ton­ske ba­ze). Pla­ni­ra­njem na­me­na: me­šo­vi­ti grad­ski cen­tri, sport i jav­ne ze­le­ne po­vr­ši­ne ovom pro­sto­ru da­ju mo­guć­nost re­a­li­za­ci­ja ši­ro­kog spek­tra funk­ci­ja i sa­dr­ža­je. Do­da­ni kva­li­tet i atrak­tiv­nost ovom pro­sto­ru da­je i pe­šač­ki most, kao ve­za be­o­grad­ske i no­vo­be­o­grad­ske oba­le re­ke Sa­ve – pi­še u ela­bo­ra­tu za ra­ni jav­ni uvid ko­jim je po­tvr­đe­no, iz­me­đu osta­log, i to da će Sta­ri že­le­znič­ki most bi­ti re­kon­stru­i­san ta­ko da po­sta­ne pe­šač­ka ve­za le­ve i de­sne oba­le Sa­ve. Ce­li­na 12 ko­ja či­ni vod­no ze­mlji­šte pla­ni­ra­na je za ma­ri­ne u Ču­ka­rič­kom ru­kav­cu i ma­ri­nu „Ma­li vra­nac” kao spe­ci­ja­li­zo­va­ne pri­hvat­ne objek­te na­u­tič­kog tu­ri­zma…

Stam­be­ni i ko­mer­ci­jal­ni kva­dra­ti, kao i me­šo­vi­ti grad­ski cen­tri do­mi­ni­ra­će, kao i do sa­da, Be­o­gra­dom na vo­di.

Pla­ni­ra­ne su tri osnov­ne ško­le za ko­je je pred­vi­đe­no oko 3,94 hek­ta­ra, a okvir­na po­vr­ši­na obje­ka­ta te na­me­ne je oko 12.480 kva­drat­nih me­ta­ra. Za pred­škol­ske usta­no­ve re­zer­vi­sa­no je oko 1,17 hek­ta­ra „ne ra­ču­na­ju­ći obez­be­đe­ne slo­bod­ne i ze­le­ne po­vr­ši­ne u okvi­ru par­ce­la/blo­ko­va gde su pla­ni­ra­ni de­pan­dan­si”. Bu­du­ći objek­ti pred­škol­skih usta­no­va ima­će oko 10.720 kva­dra­ta. Par­ce­la za dom zdra­vlja je oko 3.350–10.000 kva­dra­ta, a po­vr­ši­na te usta­no­ve bi­će iz­me­đu 2.500 i 7.500 kva­dra­ta.

Pre­po­ru­ka (ali ne i oba­ve­za) je­ste da se „pla­ni­ra po­vr­ši­na za pra­vo­slav­ni hram”. Osim po­sto­je­ćih bi­ci­kli­stič­kih sta­za, pred­vi­đe­na je i ona u Bro­dar­skoj uli­ci (i u pro­du­žet­ku ove uli­ce ka Mo­stu na Adi), po­sto­je­ća duž le­ve oba­le re­ke Sa­ve (pre­ko ula­za u ru­ka­vac biv­šeg bro­do­gra­di­li­šta i da­lje pre­ma Sav­skom ke­ju) bi­će pro­du­že­na, a sve one po­ve­za­ne…

Tagovi

Pročitajte još: