Već decenijama se o skulpturi stacioniranoj u centru Bloka 45 vodi polemika da li predstavlja vrabca ili pevca, a neki su ga zvali i zovu čak i golub. Ova skulptura napravljena je 1976. godine i nalazi se ispred mesne zajednice „Sava”. Njen projektant bio je Milosav Sunajac, jugoslovenski vajar, a postavljena je u okviru vajarskog konkursa „Prostor”, na kojoj je dobila nagradu za izvođenje skulpture u konačnom materijalu.
Visina skulpture je 270, a sa postoljem 385 cm. Materijal gradnje je obojeni beton, a figura espresivna dinamička forma. Jedno vreme nalazila se na grbu blokovskog fudbalskog kluba Sava 45. Dugo godina je bila zapuštena i ižvrljana, oko nje se nalazilo visoko rastinje, a zahvaljujući inicijativi ljudi iz naselja i umetniku Andreju Kolosovu, skulptura je ponovo vidljiva i u punom sjaju. U junu 2023. godine, nakon obnavljanja skulpture, na fasadi zgrade Dr Ivana Ribara 163, umetnik Kolosov nacrtao je mural ove skulpture i iznad nje Sunce.
Od nastanka pa dugi niz decenija kasnije, ova skulptura predstavljala je mesto okupljanja mladih i bila jedan od simbola Bloka 45, što je ostala i danas. Decenijama i kroz generacije zvali su je Petlić, Pevac i Vrabac.
Prvobitno skulptura je među meštanima nazvana Pevac, koji se uvek povezuje sa Suncem, što možda ima više smisla, s obzirom da je celo naselje Bloka 45 od osnivanja bilo poznato kao „Naselje Sunca”, međutim pevac ima krestu, a ova skulptura je nema. Žitelji naselja nazvali su je vrabac, koji predstavlja simbol Beograda i jer je u velikom broju prisutan u Bloku 45. Skulpturu su neki nazivali i golub, verujući da je ideja autora bila gradska ptica.
Ipak, prema zvaničnim dokumentima i projektu, skulptura Miroslava Sunajca je nazvana Skulptura Ptica, nigde nije pomenut pevac, golub niti na vrabac. Umetnik je na taj način verovatno hteo da ostavi slobodu žiteljima naselja, koji ovu skulpturu i danas zovu na različite načine.