Vođa navijača ubijen pre 9 godina na Novom Beogradu: Suđenje nije mnogo odmaklo, kreće sve ispočetka

Vođa navijača Crvene zvezde Velibor Dunjić ubijen je 2014. godine ispred splava „Džimis“. Suđenje je počelo 2017. godine, a do danas nije stiglo dalje od saslušanja okrivljenih i svedoka.

Vođa navijača Crvene zvezde Velibor Dunjić ubijen je ispred splava „Džimis“ 16. maja 2014. godine. Devet godina kasnije suđenje za to ubistvo i dalje traje, a sedam puta je počinjalo ispočetka.

Svi mediji objavili su da je vođa navijača ubijen, a da je ranjena Nina Šobota koja se sa njim nalazila u automobilu „BMW“. Dunjić je do tada u javnosti bio spominjan kao čovek koji je osuđen na dve godine zatvora zbog napada na lidera LDP Čedomira Jovanovića, a prethodno je bio osuđen na četiri godine zatvora zbog pokušaja ubistva na splabu „Kalipso“. Pušten je iz zatvora u novembru 2012.

Ubica pobegao, imao pomagače
Načelnik beogradske policije, Veselin Milić, rekao je 18. maja da je identifikovan ubica Velibora Dunjića i da će on uskoro biti uhapšen.

– Građani nemaju razloga da brinu, policija radi svoj posao. Evo identifikovan je i ubica, i očekuje se uskoro njegovo hapšenje – kazao je Milić za televiziju Pink.

U tom periodu je saopšteno da je Dunjićev ubica identifikovan u roku od 12 sati, ali da je pobegao u inostranstvo odmah nakon zločina.

Samo nekoliko sati pošto je Dunjić ubijen kod splava „Džimis“, pronađen je pištolj kojim je počinjeno ubistvo, a koji je ubica bacio u reku.

– Pošto je pištolj pronađen veoma brzo, DNK se nije razložio u vodi i počinilac je veoma brzo identifikovan. Beogradska policija je na tragu ubici i pitanje je dana kada će biti uhapšen i doveden pred lice pravde – naveli su tada izvori.

Višem javnom tužilaštvu u Beogradu 12. januara 2015. godine su privedeni Aleksandar Đuranović (38) i Marko Gvozdenović (32), osumnjičeni da su pomogali Vladimiru Đuroviću (32) da ukloni tragove posle ubistva vođe „delija“.

Za Đurovićem je beogradska policija raspisala potragu zbog sumnje da je počinio likvidaciju. Prema tadašnjim nezvaničnim informacijama, Đuranović i Gvozdenović su kod tužioca priznali da su pomagali Đuroviću da ukloni tragove. Prvi je pokušao da sakrije pištolj, kojim je zločin počinjen, a drugi je uništio hard-disk sa snimcima sigurnosnih kamera.

Đurović je nakon zločina oružje dao Aleksandru Đuranoviću kako bi ga uništio. Đuranović ga je bacio u reku, ali su ga ronioci žandarmerije pronašli i izvadili. Voda je delimično oprala tragove, ali je tada pronađen fragment otiska prsta.

U januaru 2015. godine uhapšeni su Miloš Milosavljević, Zoran Vukić i Jelena Krušedolac zbog pomaganja u vršenju krivičnog dela. Oni su samo dan kasnije pušteni na slobodu, a pretilo im je osam godina robije.

Policijska zaštita za ključnog svedoka
Nini Šoboti, ključnom svedoku likvidacije Dunjića, koja je tom prilikom teško ranjena, prećeno je smrću.

Ona je u martu 2015. godine svedočila, nakon čega je zatraženo da dobije policijsku zaštitu.

Ubica, kao i većina njegovih saučesnika, i dalje su bili na slobodi. Posle višemesečne istrage policija je napisala krivičnu prijavu protiv Vladimira Đurovića, zbog teškog ubistva Dunjića i ranjavanja Šobote. On ni danas nije uhapšen i sudi mu se u odsustvu, a tada su postojala saznanja da se posle višemesečnog skrivanja u okolini Leskovca i Peći, vratio i da se krio po Beogradu.

Kao pomagači privedeni su Aleksandar Đuranović i Marko Gvozdenović. Obojica su posle saslušanja kod tužioca pušteni da se brane sa slobode. U međuvremenu, Đuranoviću je prekvalifikovano krivično delo u saučesništvo u teškom zločinu, pa je ponovo uhapšen.

Nagodba sa tužilaštvom
Aleksandar Đuranović se u aprilu 2015. godine nagodio sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu i priznao da je pokušao da sakrije važan dokaz – pištolj kojim je izvršen zločin – zbog čega je osuđen na dve godine zatvora.

On je odmah poslat na izdržavanje kazne, koju je odslužio, a sudski proces zbog ubistva Velibora Dunjića i dalje traje.

Početak suđenja
Tri i po godine nakon ubistva Dunjića, 5. decembra 2017. godine, počelo je suđenje.

Svoju odbranu, prvi put, izneo je Miloš Milosavljević, jedan od petorice optuženih, koji se tereti da je pomagao da se sa splava, čiji je bio suvlasnik, sklone risiveri sa snimcima sigurnosnih kamera.

– Nisam kriv. Bio sam na splavu kada se to desilo. Video sam neku gužvu ispred splava, ali za ubistvo sam saznao tek ujutro – rekao je Milosavljević i dodao da nije imao nameru da sakrije pomenute risivere.

– Spustio sam kablove da bi vrata mogla da se zatvore. Kada sam ušao u kancelariju, tamo su već bile tri osobe. Ja sam samo pomerio kablove – pravdao se Milosavljević.

Sudu se obratio i optuženi Bojan Starovlah, koji je zbog čestih izostanaka označen kao glavni krivac za odlaganje suđenja. Starovlah ni nije izneo odbranu, a kao razlog je naveo da je krajem oktobra izašao iz zatvora i nije stigao da se vidi sa advokatom i spremi odbranu.

– Otac mi je bolestan i čuvam ga, zbog čega sam potresen i psihički se ne osećam dobro – rekao je Starovlah, zbog čega je sudija protiv njega razdvojio postupak.

Na suđenju u oktobru 2018. godine svi optuženi negirali su da su na bilo koji način učestvovali u ubistvu vođe Zvezdinih navijača.

Uhapšen novi osumnjičeni
U aprilu 2018. godine je zbog učešća u ubistvu Velibora Dunjića uhapšen Vuk Musić.

Tužilaštvo ga je teretilo da je uklonio opremu za video nadzor sa splava Džimis i da je na taj način ugrozio istragu ubistva.

Godine 2019. godine suđenje za ubistvo Velibora Dunjića počelo je ispočetka po peti put.

Vuk Musić je više puta pokušao da dokaže da je došlo do zamene identiteta, odnosno, da nedužan leži u zatvoru. Tokom procesa ranije se pominjao Zoran Vukić, kao lice koje je skinulo risiver iz kancelarije splava i tako isključilo kamere koje su, kako se pretpostavlja, snimile ubistvo.

Ti snimci, kao ni sam Zoran Vukić, nikada nisu pronađeni. Jedino što se znloa je da je Vukićev nadimak Vuk, pa je optuženi Vuk Musić pokušavao da dokaže da je zbog toga došlo do zamene identiteta.

Okrivljeni su potvrdili da su Vuka Musića prvi put videli u sudnici, kao i da on nije bio prijatelj sa Vladimirom Đurovićem kom se sudi u odsustvu, a koji je bio šef obezbeđenja, dok je Zoran Vukić bio Đurovićev dugogodišnji saradnik i prijatelj.

Kada je optuženi Milosavljević, odgovarajući na pitanja, rekao da Vuk Musić nije osoba koja je učestvovala u uklanjanju snimaka, Musić se rasplakao u sudnici.

Šobota iznela detalje ubistva
Nina Šobota, Dunjićeva prijateljica, koja je i sama ranjena u pucnjavi je na suđenju u februaru 2019. godine iznela detalje zločina. Ona je istakla da je progovorila tek tada jer je dugo posle događaja bila u strahu i „nije smela mnogo toga da kaže“.

– Prećutala sam, preskočila sam neke detalje. Kada sam izašla iz bolnice, dobijala sam preteće poruke i pisma. Kako mi ni policija ni tužilaštvo nisu dodelili zaštitu na neko vreme sam pobegla u inostranstvo, ja i danas imam obezbeđenje – započela je svoje svedočenje Nina Šobota.

Potom se Šobota osvrnula na tragično veče, u kom je i sama mogla da bude ubijena.

– Te kobne večeri, Velibor i ja smo bili u nekom društvu, usledila je svađa između mene i njega. Bio je agresivan i ljut, toliko da sam ja završila na privatnoj klinici sa povredom noge. Posle pregleda sam mu rekla da me vozi kući, ali je on na Brankovom mostu naglo skrenuo ka splavu, rekao mi je da hoće da popije još jedno piće – nastavila je Šobota.

Ona je dodala da se potom ubijeni Velibor parkirao ispred splava i kroz prozor pitao taksistu ko drži obezbeđenje na splavu „Džimis“. Nije znala koje su mu bile namere, ali bio je pijan. Nekoliko trenutaka nakon što je taksista otišao, prema Nininim rečima, Velibor se sagnuo i izvadio pištolj ispod sedišta auta.

– Uhvatila me je panika, a on je naslonio pištolj na ruku koja je bila na volanu uperivši ga ka splavu. Nekoliko sekundi kasnije videla sam kako nam prilazi mladić sa kapuljačom preko glave. Sledeće čega se sećam je smrad baruta, čula sam pucnje i cela kabina je bila u dimu. Sećam se i da je naš auto krenuo ka doku – izjavila je u sudu Nina Šobota.

Na nju je takođe kasnije pucano, bila je teško ranjena.

– Dobro znam ko je ubica, viđala sam ga i ranije po kafićima, prepoznala sam ga na slici u policiji, rekli su mi da se zove Vladimir Đurović. Vuka Musića nisam videla te večeri na splavu, a prvi put sam ga ovde videla u sudnici – rekla je Šobota pred sudijama. Ona je iskreno priznala da je Velibor uvek bio naoružan.

Musić ipak priznao
Iako je Vuk Musić godinu dana govori da je nevini da je došlo do zamene identiteta, a ostali osumnjičeni potvrđivali njegove tvrdnje, Musić je u julu 2019. godine priznao da je ipak bio umešan.

– Sećam se da sam rekao Marku Gvozdenoviću da skloni risiver, nakon čega je on risiver odneo sa sobom. To je jedino što sam uradio. Nije tačno da sam na bilo koji način rekao da ga uništi. Tek posle sam saznao da je on uništio taj risiver. I sa tim nemam nikakve veze. Nisam bio član obezbeđenja, Vladimira Đurovića sam upoznao to veče. Znao sam samo Zorana Vukića, sa kojim sam te večeri došao na splav – rekao je Musić.

Marko Gvozdenović je na početku sudskog procesa priznao da je sklonio risiver, osuđen na godinu dana kućnog pritvora.

Musić je krajem 2019. godine odlukom Apelacionog suda pravosnažno osužen na 16 meseci zatvora.

Suđenje još dva puta počelo ispočetka
Suđenje je u novembru 2019. godine šesti put počelo ispočetka, ponovo zbog promenjenog sastava sudskog veća.

Od tada do danas ročišta su više puta odlagana nego što su održana.

Od tada, dok ono nije počelo ispočetka i sedmi put – zbog promene predsedavajuće sudije – samo su pogledani snimci nadzornih kamera sa obližnjeg objekta na kojima se ne vidi trenutak ubistva.

Kada je suđenje počelo sedmi put ispočetka, sudija je pročitala molbu Nine Šobote u kojoj je navedeno da moli da je sud više ne poziva na ročišta zbog zaštite psihičkog integriteta, kao i da je tri puta davala iskaz i da joj je „teško zbog svega što je preživela“.

Dunjićev brat odbio da govori
U maju prošle godine, brat ubijenog vođe navijača Zvezde Rade Dunjić rekao je da se ne pridružuje krivičnom gonjenju i da ne ističe imovinsko-pravni zahtev.

Na pitanje suda koliko je bio blizak sa pokojnim bratom i da li je Velibor Dunjić bio u problemima, odgovorio je da su „bili veoma bliski i da on nije imao problema ni sa kim. Dodao je da, koliko je njemu poznato, Dunjić nije imao oružje. On je odbio da dalje odgovara na pitanja suda kada ga je sudija upitala kakav je bio odnos između Velibora Dunjića i Nine Šobot.

– Ne želim da, iz ličnih razloga, odgovaram na pitanja. Spreman sam da novčano odgovaram – kratko je rekao.

Iako je više puta upozoren da je u obavezi da odgovara na pitanja suda ili će biti novčano kaznjena, brat Velibora Dunjića, rekao je da sud proceni kakva kazna treba da bude.

– Rekao sam sve što sam mislio da treba da kažem – dodao je.

Na pitanje sudije da li je uplašen i da li je pre dolaska na suđenje dobijao pretnje, odgovorio je da nije uplašen i da mu niko nije pretio.

– Da je Vaš iskaz suštinski bitniji, bili biste debelo novčano kažnjeni. Imajući u vidu da je prvookrivljeni i dalje nedostupan sudskim organima, nećemo Vas kazniti. Ako imate probleme, za to postoje institucije kojima treba da se obratite – rekla je sudija.

Svedočio taksista koji je Šobotu vozio u bolnicu
Taksista Dušan Petković svedočio je na suđenju održanom u maju prošle godine i opisao dramatičan put do Urgentnog centra.

– Taksista sam, radim noćnu smenu. To jutro sam došao ispred Džimisa. Ispred nije bilo automobila, čak ni taksista, što mi je bilo čudno. Video sam dve devojke kako telefoniraju na mostu i očekivao da me pozovu, ali, kada to nisu uradile, krenuo sam napred i tada me je pozvalo dvoje ljudi – ispričao je taksista.

Rekao je da je tada video devojku koja leži na zemlji i da su mu momci koji su ga pozvali rekli da je ranjena i da je preveze u Urgentni centar.

– Stavio sam šatorsko krilo na sedište. Sama je ušla u taksi, na mesto suvozača. Pitao sam gde je ranjena, pokazala je na butinu. Pošto je nosila pocepane farmerke, prvo nisam primetio, ali kad mi je pokazala mesto ranjavanja, jasno sam video rupu od metka na farmerkama. Pitao sam da li je još negde ranjena, a ona je pokazala na stomak. Tada sam dao gas, prošao kroz sva crvena svetla. Mislim da sam do Urgentnog centra stigao za pet minuta – dodao je, opisujući kako je vozio Ninu Šobot.

Kako je objasnio, devojka je zbrinuta u Urgentnom centru, a on je policajcu, kog je tamo video, rekao da će da sačeka u automobilu.

– Otišao sam u auto i legao da spavam jer sam radio celu noć. Posle sat vremena probudili su me inspektori kako bih otišao u 29. novembar da dam izjavu – rekao je Petković.

Nakon njegovog iskaza, sudija je istakla da mu je pamćenje odlično, jer je posle osam godina, savršeno ponovio iskaz koji je prethodno dao.

– Već sam jednom vozio dečka koji je ranjen ispred „Nane“. Inspektori su prokomentarisali „opet vi“. Iz medija i na saslušanju sam saznao šta se zapravo desilo ispred „Džimisa“ – istakao je taksista.

Na pitanje tužioca da li je ispred splava „Džimis“ došao po pozivu, rekao je da je došao po navici.

– Obično prolazim tuda kad se splavovi zatvaraju. Bio je parkiran samo jedan automobil, „BMW karavan“, za koji sam kasnije saznao da je u njemu bio Dunjić. Automobil je bio parkiran na udaljenosti od oko 10 metara od mesta na kom je devojka ležala, čini mi se, na leđima – dodao je.

Prisetio se toga da je isprva mislio da je devojka pijana i da je već razmišljao o tome da odbije vožnju.

– Kad se pridigla, uvideo sam da je nešto boli, nije delovala pijano.

Na pitanje tužioca da li među prisutnim okrivljenima prepoznaje muškarce koji su ga zaustavili, rekao je da to nisu oni.

– Ne bih bio bio u stanju da prepoznam momke koji su me zaustavili. To su, kako su i sami rekli, bili prolaznici, nije bio niko od okrivljenih. Čak sam ih i pitao da li žele da pođu sa devojkom do Urgentnog centra, ali rekli su da je ne poznaju – istakao je taksista.

Dodao je da ju je tokom vožnje upitao ko ju je ranio, ali da ona nije želela da odgovori na to pitanje.

– Jedino je rekla da što brže vozim do Urgentnog centra.

U daljem toku suđenja, do danas, saslušano je nekoliko svedoka. Suđenje bi danas trebalo da se nastavi.

(Telegraf.rs)

 

Tagovi

Pročitajte još: