Vreme praznika idealno za džeparoše: Najviše ih ima na Novom Beogradu

Trenutno lopova najviše ima u Knez Mihailovoj, u Sremskoj ulici, u Bulevaru kralja Aleksandra, u blizini tržnih centara u starom delu grada, ali i na Novom Beogradu…

Pretpraznične gužve u prodavnicama, u blizini pijaca, na ulicama… „idealne” su da začas ostanete bez novčanika i novca u njemu. O tome ovih dana posebno „brinu” džeparoši zbog čega bi trebalo da budemo dodatno oprezni i svoje vrednosti da ne ostavljamo njima na „izvol’te” – u rančevima, tašnama prebačenim iza leđa, cegerima koje vučemo sa pijace…

Trenutno džeparoša, kako kaže Aleksandar Mitrović, šef odseka za suzbijanje džepnih krađa Policijske uprave za grad

Be­o­grad, naj­vi­še ima u Knez Mi­ha­i­lo­voj, u Srem­skoj uli­ci, u Bu­le­va­ru kra­lja Alek­san­dra, u bli­zi­ni tr­žnih cen­ta­ra u sta­rom de­lu gra­da, ali i na No­vom Be­o­gra­du…

– Sa­da tu ima naj­vi­še gu­žvi jer lju­di idu u ku­po­vi­nu. A dže­pa­ro­ši pret­po­sta­vlja­ju da su­gra­đa­ni ta­da kod se­be ima­ju nov­ca. Osim na ovim me­sti­ma, gru­pi­ca ko­je se ba­ve dže­pa­re­njem ima u pod­zem­nim pro­la­zi­ma, na Ze­le­nom ven­cu, kod Ka­le­nić pi­ja­ce, ali i dru­gim pi­ja­ca­ma, kao i na Bo­kelj­skoj pe­tlji bli­zi­ni Auto-ko­man­de, na auto­bu­skim sta­ja­li­šti­ma, u bli­zi­ni kli­nič­kih cen­ta­ra, dru­gih bol­ni­ca… Ma­nje ih ima u auto­bu­si­ma i na me­sti­ma ko­ja su po­kri­ve­na ka­me­ra­ma – ob­ja­šnja­va on.

Naj­vi­še se i da­lje kra­de go­to­vi­na, kar­ti­ce, ali i mo­bil­ni te­le­fo­ni

„Na­ši” dže­pa­ro­ši su uglav­nom ma­lo­let­ni i naj­vi­še do­la­ze iz ta­ko­zva­nih ne­u­slov­nih na­se­lja, što se sa­da po ode­va­nju ne mo­že pri­me­ti­ti. Ob­u­če­ni su po po­sled­njoj mo­di, no­se sku­pe pa­ti­ke, far­mer­ke, duk­se­ve… i ra­de u gru­pi­ca­ma. I ve­ći­nom to što ukra­du po­tro­še vr­lo br­zo „na se­be”. Oni iz sta­ri­ji gar­de ra­de po­je­di­nač­no ili u pa­ru i ni­su na uli­ci stal­no. Po­red na­ših lo­po­va, u „go­ste” su pri­sti­gle i Bu­gar­ke, a u ma­njoj me­ri ima i Ru­mu­na, reč je o mu­škar­ci­ma.

– I da­lje ima dže­pa­ro­ša na na­šim uli­ca­ma, ali nji­hov broj se iz go­di­ne u go­di­nu sma­nju­je. Na to uti­če ne­ko­li­ko raz­lo­ga. Pr­vi, ve­li­ki deo gra­da po­kri­ven je ka­me­ra­ma, što na­ma zna­či jer ih lak­še iden­ti­fi­ku­je­mo. Dru­gi deo njih je u za­tvo­ri­ma. A čim je deo njih na iz­dr­ža­va­nju ka­zne, to se od­mah ose­ti i na uli­ci. Dru­go, do­sta njih se opre­de­lju­je za dru­ga kri­vič­na de­la ko­ja im do­no­se vi­še za­ra­de i ma­nje se ba­ve dže­pa­re­njem – na­gla­ša­va Mi­tro­vić.

Pre nje­go­vim re­či­ma, i da­lje se naj­vi­še kra­de iz ran­če­va, pa se go­to­vo 70 od­sto dže­pa­re­nja iz­vr­ši na taj na­čin. Jer iz ran­ca je i naj­lak­še ukra­sti dra­go­ce­no­sti. Uglav­nom se on no­si na le­đi­ma, ima spolj­ne dže­pi­će, pa je sa­vet za sve su­gra­đa­ne da bar ka­da ula­ze u gu­žvu ruk­sa­ke no­se is­pred se­be, a da nov­ča­ni­ke sta­vlja­ju na dno ran­ca.

– I još je­dan sa­vet su­gra­đa­ni­ma je­ste da u gu­žvi ne no­se slu­ša­li­ce. Jer ka­da ima­ju slu­ša­li­ce na uši­ma, oni na taj na­čin is­klju­ču­ju još jed­no ču­lo, a to je ču­lo slu­ha. Ta­ko ka­da ne ose­te i ka­da ne ču­ju, oni po­sta­ju la­ka me­ta dže­pa­ro­ši­ma – ka­že on.

Tagovi

Pročitajte još: