Trenutno lopova najviše ima u Knez Mihailovoj, u Sremskoj ulici, u Bulevaru kralja Aleksandra, u blizini tržnih centara u starom delu grada, ali i na Novom Beogradu…
Pretpraznične gužve u prodavnicama, u blizini pijaca, na ulicama… „idealne” su da začas ostanete bez novčanika i novca u njemu. O tome ovih dana posebno „brinu” džeparoši zbog čega bi trebalo da budemo dodatno oprezni i svoje vrednosti da ne ostavljamo njima na „izvol’te” – u rančevima, tašnama prebačenim iza leđa, cegerima koje vučemo sa pijace…
Trenutno džeparoša, kako kaže Aleksandar Mitrović, šef odseka za suzbijanje džepnih krađa Policijske uprave za grad
Beograd, najviše ima u Knez Mihailovoj, u Sremskoj ulici, u Bulevaru kralja Aleksandra, u blizini tržnih centara u starom delu grada, ali i na Novom Beogradu…
– Sada tu ima najviše gužvi jer ljudi idu u kupovinu. A džeparoši pretpostavljaju da sugrađani tada kod sebe imaju novca. Osim na ovim mestima, grupica koje se bave džeparenjem ima u podzemnim prolazima, na Zelenom vencu, kod Kalenić pijace, ali i drugim pijacama, kao i na Bokeljskoj petlji blizini Auto-komande, na autobuskim stajalištima, u blizini kliničkih centara, drugih bolnica… Manje ih ima u autobusima i na mestima koja su pokrivena kamerama – objašnjava on.
Najviše se i dalje krade gotovina, kartice, ali i mobilni telefoni
„Naši” džeparoši su uglavnom maloletni i najviše dolaze iz takozvanih neuslovnih naselja, što se sada po odevanju ne može primetiti. Obučeni su po poslednjoj modi, nose skupe patike, farmerke, dukseve… i rade u grupicama. I većinom to što ukradu potroše vrlo brzo „na sebe”. Oni iz stariji garde rade pojedinačno ili u paru i nisu na ulici stalno. Pored naših lopova, u „goste” su pristigle i Bugarke, a u manjoj meri ima i Rumuna, reč je o muškarcima.
– I dalje ima džeparoša na našim ulicama, ali njihov broj se iz godine u godinu smanjuje. Na to utiče nekoliko razloga. Prvi, veliki deo grada pokriven je kamerama, što nama znači jer ih lakše identifikujemo. Drugi deo njih je u zatvorima. A čim je deo njih na izdržavanju kazne, to se odmah oseti i na ulici. Drugo, dosta njih se opredeljuje za druga krivična dela koja im donose više zarade i manje se bave džeparenjem – naglašava Mitrović.
Pre njegovim rečima, i dalje se najviše krade iz rančeva, pa se gotovo 70 odsto džeparenja izvrši na taj način. Jer iz ranca je i najlakše ukrasti dragocenosti. Uglavnom se on nosi na leđima, ima spoljne džepiće, pa je savet za sve sugrađane da bar kada ulaze u gužvu ruksake nose ispred sebe, a da novčanike stavljaju na dno ranca.
– I još jedan savet sugrađanima jeste da u gužvi ne nose slušalice. Jer kada imaju slušalice na ušima, oni na taj način isključuju još jedno čulo, a to je čulo sluha. Tako kada ne osete i kada ne čuju, oni postaju laka meta džeparošima – kaže on.