Za 6 meseci povređeno 69 biciklista, jedan i stradao: Ove stvari ne smete raditi dok vozite bicikl

U saobraćajnim nezgodama u kojima su učestvovali pešaci i biciklisti, 12 pešaka je povređeno.

Leto je vreme kada su biciklisti najaktivniji. Međutim, treba biti oprezan u saobraćaju – vozači bicikala ugroženi su od strane motornih vozila, dok su pešaci u opasnosti od biciklista. Zato je važno da svi poštuju pravila.

„Za prvih sedam meseci ove godine na teritoriji Beograda dogodilo se ukupno 105 saobraćajnih nezgoda za koje je izvršen uviđaj u kojima su učestvovali biciklisti. U tim nezgodama jedan biciklista je poginuo, dok je 69 vozača bicikla povređeno. U saobraćajnim nezgodama u kojima su učestvovali pešaci i biciklisti, 12 pešaka je povređeno, dok poginulih nije bilo“, kazali su za „Telegraf“ u MUP.

Najbolje je kada je biciklistički saobraćaj potpuno izdvojen, ali to nije uvek moguće. Važno je znati da različita pravila važe na različitim tipovima deonica namenjenih biciklistima.

 

Zakon razlikuje biciklističku traku, biciklističku stazu, ali i pešačko-biciklističku stazu.

 

Biciklistička traka je saobraćajna traka namenjena isključivo za saobraćaj lakih električnih vozila, bicikala, mopeda i lakih tricikala.

Biciklistička staza je put namenjen isključivo za kretanje bicikala i lakih električnih vozila. Maksimalna brzina je 35 kilometara na sat.

Pešačko-biciklistička staza je put namenjen za kretanje pešaka, bicikala i lakih električnih vozila. Maksimalna brzina je 10 kilometara na sat i to tako da ne ometa i ne ugrožava pešake.

Biciklista može da koristi i kolovoz, kada nema drugu mogućnost. Tada koristi kolovoz u širini od najviše jedan metar od desne ivice kolovoza, osim pri skretanju ili preticanju.

Za kretanje noću bicikl mora da ima upaljeno jedno belo svetlo na prednjoj strani i jedno crveno svetlo na zadnjoj strani.

Deca biciklisti

Dete mlađe od 12 godina ne sme da upravlja biciklom na javnim putevima. Izuzetno u pešačkoj zoni, zoni usporenog saobraćaja, zoni „30“, zoni škole i nekategorisanom putu, biciklom može upravljati i dete sa navršenih devet godina. Izuzetno u pešačkoj zoni i zoni usporenog saobraćaja, biciklom može da upravlja i dete mlađe od devet godina ako je pod nadzorom lica starijeg od 16 godina.

Vozač bicikla stariji od 18 godina može na biciklu prevoziti dete do osam godina starosti, ako je na biciklu ugrađeno posebno sedište, prilagođeno veličini deteta i čvrsto spojeno sa biciklom.

Ove stvari ne smete raditi dok vozite bicikl

Ispuštanje volana iz ruku

Sklanjanje noge s pedala, odnosno oslonca za noge, osim u slučaju oslanjanja kada vozilo nije u pokretu

Pridržavanje za drugo vozilo,

Vođenje, vučenje ili potiskivanje drugih vozila, odnosno životinje, ali možete da vučete adekvatno priključno vozilo

Dopuštanje da bicikl bude vučen ili potiskivan

Prevoz predmeta koji mogu da ometaju tokom upravljanja

Korišćenje slušalica na oba uha

Pešaci: Kretanje po stazi za bicikliste je zabranjeno

Pešak je dužan da preko kolovoza i biciklističke staze prelazi pažljivo i najkraćim putem, nakon što se uveri da to može da učini na bezbedan način.

 

(Telegraf.rs)

Tagovi

Pročitajte još: